17.11.2022

Посестри. Часопис №34 / Мить задуми

Сказати б: «Я думав, що ввечері займуся іншими справами, прочитаю кілька нових рецептів польської кухні, помрію про смак цих страв і напишу список продуктів для них на завтра, слухаючи сюїту для віолончелі №3 у до-мажорі Йоганна Баха, призабуваючи, як пронизує нестерпний гул сирен, що сповіщають про чергову атаку з повітря. Атаку. З повітря. Не зможу невдовзі навіть уявити, як я жив у ці часи. Цей номер виходить у час перелому (мабуть, перелому), хоча нічого певного про майбутнє не скажеш, бо його ще немає, а минулого наче й не було, проте вишпортую спогад за спогадом, наче болото з-під нігтів: ось воно, те минуле, існує, начебто».

 

Війна перетворилася ще раз, і черговий раз змінила маску. Як відповісти на скривлені емоції, що застигли на цій масці? Задуманий, заглиблений у себе персонаж Романа Хонета у вірші «повернення, рай» малює краєвид майже постапокаліптичний, може вимріяний, майже нереальний. Ми обрали два слова з цього вірша за назву випуску. Адже стоїть перед нами питання: чи зможемо перетривати, щоби мати можливість вийти ввечері до саду й споглядати абрикосові дерева? Чи зможемо спокійно пам'ятати того, хто зостався в черемхах, того, хто палив міста. Цей весь жах — це такий затяжний вступ чи, врешті, наближення до кульмінації?

 

У номері — проникливі розвідки про особливості стилю Романа Хонета, поетична добірка молодої української поетеси Лілії Бомко, а також фраґмент праці Анни Насіловської про історію польського Романтизму. Номер доповнюють тексти й матеріали про Бруно Шульца, вже традиційного гостя нашого часопису, акентувати на якому редакція вирішила з нагоди його річниці: 19 листопада виповнюється 80 років з дня смерті визначного письменника.

 

Твори фіналістів конкурсу документальної прози (Катерини Девдери та наймолодшої 10-літньої фіналісткиі Ангеліни Даценко), а також есеї Андрія Бондара завершують випуск: «Це вічне повернення, пане лейтенанте», — говорить персонаж есею.

Копіюючи фрагмент, будь ласка, долучіть цей текст:
Джерело тексту: Редакція . Мить задуми // Посестри. Часопис. 2022. № 34

Примітки

    Пов'язані статті

    Чим був, чим міг бути класицизм

    Подумати над «класицизмом» – це обов’язок здорового глузду: поети, прозаїки поверталися до цієї теми у ХХ столітті надто часто, надто наполегливо, щоби можна було цією мрією злегковажити. Слово набуло стількох значень, що втратило всі: я не наважуюся його написати без лапок… Класичний смуток легко висміяти: досить його порівняти з пасеїзмом, старосвітськістю, протиставити авангардові, який часто – надто часто – шантажує читачів як молодший, тобто сильніший. Оскільки доля вберегла мене від написання енциклопедій чи підручників, я не мушу пропонувати визначення «класицизму», яке б охопило (чи розмежувало) всі значення слова. Радше подумаю над потребами, які провадять до того, що сьогодні, що іще й сьогодні поети і творці маніфестів звертаються до цього оманливого і потрібного ярлика.
    Читати повністю
    Loading...